Zeytinburnu Mozaik Müzesi

Kazlıçeşme Sanat 2015-2018 yılları arasında restorasyon geçirdi. Restorasyon sırasında zeminde Geç Roma – Erken Bizans dönemine ait mozaik bulundu. Büyük ölçüde sağlam olarak ortaya çıkarılan mozaik İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğüne bildirildi. Yerinde koruma kararıyla üzeri camla kaplandı ve sergilenmeye uygun hale getirildi.
Mozaik, İstanbul’da Sur dışında bulunan en büyük örnek olduğu için önem arz ediyor. Figürün bina dışında devam ettiği düşünülerek İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğüne başvuruldu.
Müdürlük denetiminde yapılan kazı sonucu 2019 yılında mozaiğin bütününe ulaşıldı. 2021 yılında da alanda bir mezar odası, bir lahit ve iskeletler bulundu.
İstanbul’un tarihi için yeni bir tanık olmak üzere bu mekan Mozaik Müzesine dönüştürüldü.
Opus tessellatum tekniğiyle yapılmış polikrom (çok renkli) mozaik panonun merkezinde dalga ve örgü motifi bordürlü bir daire içine yerleştirilmiş sekiz köşeli (octagram) ana motif bulunuyor. Bu ana formu çevreleyen birbirine geçmiş düğüm motifleri, paralel kenarların çevrelediği üçgen ve kare kombinasyonu ve dairelerin iç kısmına yerleştirilmiş geometrik motiflerle kompozisyon zenginleştirilmiş. Octagram içindeki merkez dairede açık renk zemin üzerine yeşil, kahverengi, turuncu, mor renklerin tercih edildiği üçgenlerle bir çiçek motifi oluşturulmuş.
Ana kompozisyonun dış kısmında bulunan düğüm motifleri arasında kantharos, sarmaşık, lotus çiçeği, dört yapraklı çiçek bezemeleri var. Düğüm motiflerinin ardından sekiz köşeli yıldız motiflerinden oluşan bir başka kompozisyona geçiliyor. Yıldız motiflerinin arasında kalan kare biçimindeki alanlarda Süleyman düğümü motifleri kullanılmış.