M. Zahit Büyükişliyen

‘Yeldeğirmenlerine Karşı’ sergisi Kazlıçeşme Sanat’ta açıldı

Hayatının 45 yılını eğitime adamış, onlarca sanatçı yetiştirmiş ve yüzlerce esere imza atmış Prof. Dr. M. Zahit Büyükişliyen’in “Yeldeğirmenlerine Karşı” retrospektif sergisi 6 Ocak’tan itibareb Kazlıçeşme Sanat’ta açıldı.

“Yeldeğirmenlerine Karşı” retrospektif sergisine ev sahipliği yapacak olan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Zeytinburnu Belediyesi olarak Kazlıçeşme Sanat’ta düzenlediğimiz bu retrospektif sergisiyle, kapsamlı bir seçkiye ev sahipliği yapmaktan onur duyuyor, bize bu fırsatı verdiği için hocamıza ve sergide emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

SERGİ, TÜM DÜNYANIN DİKKAT KESİLDİĞİ MESELELERİ KONU ALIYOR

“Sanatçılık bir meslek değildir, ben her zaman böyle düşünüyorum. Yalnızca bir icra işi değildir sanatçılık, ruhuyla, beyniyle, duruşuyla ortaya konan bir özgünlüktür” diyen Büyükişliyen, eserlerini, yaşamı anlamlandırma ihtiyacını, insanın dünya ile ilişkisini sorgulayan bir anlayışla ele alıyor.
Büyükişliyen, 21. yüzyılın ilk çeyreğinde, tüm dünyanın dikkat kesildiği meseleler olan hava kirliliği, göç ya da çarpık kentleşme gibi konulara dikkat çekiyor. Bu konular sanatın konusu olabilir mi, diye yadırganmayı göze alan sanatçı 50 yılı aşkın bir zamandır üretmeye devam ediyor.
Kendisine dışarıdan bakarak kavrayabilen, acılar çeken, başarıyı, huzuru, sevilmeyi ve güven duymayı özleyen insanın öyküsünü soyut anlatımlarla ifade ediyor. Bizi biz yapan çevre ve rastlantılar arasında, sanatı, görsel ve fikri dünyamızın önemli bir bileşeni olarak kurguluyor ve her alandaki sanat eserinin bireysel algı ve sezgilerle değerlendirilmesi gerektiğine inanıyor.
Sanatseverler, sergiyi 19 Mart’a kadar pazartesi günleri hariç her gün saat 10.00 – 18.00 saatleri arasında Kazlıçeşme Sanat’ta ziyaret edebilecek.

ZAHİT BÜYÜKİŞLİYEN KİMDİR?

1946 Adana’da doğdu. İlk ve orta eğitimini İskenderun, İstanbul ve Mersin’de sürdürdü. 1964 İskenderun Lisesi’nden mezun olarak, Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü kazandı. 1965 Yağlıboya bir resmi Devlet Resim Heykel sergisine kabul edildi. 1966 Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü bitirdi. 1967 Konya-Ereğli İvriz Öğretmen Okulu’nda resim öğretmenliğine atandı. 1970 İskenderun Lisesi’nde resim öğretmenliği yaptı. 1971 Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak plastik sanatlarda uzmanlık eğitimi görmek üzere Batı Almanya’ya gönderildi. 1972 Goethe Institut’de Almanca dil eğitimi gördü. 1972 Kassel Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde uzmanlık eğitimine başladı. 1976 “Türkiye’de kırsal kesimden büyük kente göç ve büyük kentlerin çevresinde oluşan gecekonduların Türk resminde algılanması ve yorumlanması” konulu tezini başarıyla vererek, Kassel Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdi. 1976 Gazi Eğitim Fakültesi olan Gazi Eğitim Enstitüsü ve Gazi Yüksek Öğretmen Okulu’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1983 İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde “Türk Resminde Ankaralı Sanatçıların Etkinliği” konulu teziyle doktora yaptı. 1984 Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde açılan sınavı kazanarak doçent oldu. Heykel Bölümü Başkanlığı’na atandı. 1985 Doçentliğe atandı. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı seçildi. 1991 Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi dekan yardımcısı oldu. 1992 Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde profesörlüğe atandı. 1997 Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyeliğine atandı. Dekan yardımcısı ve Plastik Sanatlar Bölüm Başkanı olarak görev yaptı.