Medine Müdafii Fahreddin Paşa Sergisi 17 Ekim 2023 – 1 Nisan 2024

Medeniyet tarihinin başşehirlerinden olan İstanbul, asırlar boyu olduğu gibi günümüzde de bir cazibe merkezi ve ilham kaynağı olmaya, cömertçe sunduğu zenginliklerle ruhlarımızı beslemeye devam ediyor. Zeytinburnu Belediyesi, son yıllarda gerçekleştirdiği projelerle İstanbul’un kültür envanterine ciddi katkılarda bulunuyor.

19. yüzyıl ortasında askeri hastane olarak hizmet vermeye başlayan, Sultan II. Abdülhamid döneminde genişletilen, 100 yılı aşan hastane hizmetinden ve 30 yıl kadar farklı fonksiyonlarla kullanımından sonra 30 yıl süreyle belediye başkanlık binası olan yapı, restorasyonun ardından bir kültür sanat merkezi oldu. Kazlıçeşme Sanat’ın Sanat Galerisi ve Sanat Kütüphanesi daha önce hizmete açılmıştı. Restorasyon sırasında bina zemininde geç Roma – erken Bizans dönemi mozaiği keşfedildi ve teşhir edilmeye başlandı. Daha sonra bina dışına genişletilen kazı çalışmalarıyla mozaiğin bütünü, bir lahit, mezar odası ve bazı iskeletlere ulaşıldı. Sur dışında bulunan bu en büyük mozaiğin ve diğer buluntuların İstanbul tarihinin yeni tanıkları olarak bir müze altında sergilenmesinin doğru olacağını düşünülerek ve çalışmalar tamamlandı. Zeytinburnu Mozaik Müzesi’nin ve onunla birlikte sosyal tesis Mozaik Kafe Restoran’ın açılışı yapılarak İstanbul’a bir müze daha kazandırıldı.

Öte yandan her yıl üç büyük sergiye ev sahipliği yapan Kazlıçeşme Sanat Galerisi, bu yıl yine önemli bir sergiyle açıldı: Medine Müdafii Fahreddin Paşa. Osmanlı’nın son döneminde Medine’yi canı pahasına savunmuş, Cumhuriyet’in ilk döneminde devlet hizmetine devam etmiş unutulmaz şahsiyet Fahreddin Paşa, 17 Ekim 2023’te açılan ve 1 Nisan 2024’te sonra eren sergi ile yâd edildi.

Ömer Faruk Şerifoğlu’nun küratörlüğünde düzenlenen geniş sergide, Fahreddin Paşa’nın kendi objektifinden yansıyan fotoğrafların yanı sıra, aile koleksiyonundan objelere ve kendi günlüklerine yer verildi.